Na trhu je velký výběr granulí a výrobci se předhánějí v klamných informacích, aby se zrovna ty jejich nejvíc prodávaly.
Pes je masožravec, potřebuje co nejvíce masa, pokusím se tedy shrnout, jak nenaletět výrobcům.
1. Nevybírejte krmivo podle reklamy, obrázku na obalu, ani ceny, ale spolehněte se na své znalosti a podívejte se na obal krmiva - na "složení".
Nevěřte názvům: prémiové, superprémiové, ultraprémiové, hypoalergenní a holistické granule. Není totiž žádná právní norma, která by upravovala použití těchto názvů. Výrobce si tedy může napsat na granule kterékoliv z těchto slov, ale nevypovídá to vůbec o ničem.
2. Asi víte, že suroviny výrobci musí řadit podle množství obsaženém v krmivu. Možná ale nevíte, že i v tom umějí výrobci klamat.
Například složení - kukuřice, kukuřičný lepek a kukuřičná mouka rozepsaná do více položek je stejná surovina - kukuřice. Tyto složky sečtené dohromady mohou několikanásobně převyšovat obsah masa v krmivu a přitom maso může být první na seznamu použitých surovin.
Informace "čerstvé maso" je totiž včetně obsahu vody (maso obsahuje 80 % vody). Masová moučka váhově neklame, ale musí být přesně určena - např. kuřecí moučka, jehněčí, rybí, kachní... NE pouze "masová moučka". Solidní výrobce, uvádí i obsah v procentech.
3 Kromě masa je důležité, aby byly přesně určeny zdroje sacharidů - NE pouze "obiloviny“ nebo "vedlejší výrobky rostlinného původu", ale pšenice, rýže, ječmen, proso, oves, hnědá rýže, bílá rýže, oves, proso, čirok, cizrna nebo brambory, tedy konkrétní surovina.
4. Tuk by měl být také přesně určený - kuřecí tuk, drůbeží tuk, rybí tuk... a NE pouze "tuk" a ještě hůř "živočišný tuk".
5. Konzervace by měla být přírodní. Pokud ve složení najdete text - Konzervanty: doplňkové látky povolené EU“, je to krmivo konzervované chemicky. Vyhýbejte se hlavně konzervantům BHA a BHT. Mají totiž toxické a karcinogenní účinky.
Co bývá velmi často v krmivech špatně:
Nejčastěji to bývá označení - vedlejší produkty živočišného původu. To znamená, že místo 100% čerstvého masa byly zpracovány zobáky, pařáty, krev, střeva apod.
Vedlejší produkty rostlinného původu - toto blíže neurčené označení umožňuje výrobci použít nejlevnější obiloviny, jaké lze sehnat.
Sója, sójové boby, sójový olej – do krmiva pro psa vůbec nepatří.
Kdo má citlivého nebo alergického psa, musí si hlídat alergeny v krmivu.
Nejčastější alergeny jsou: Lepek obsažený v obilovinách, sója, chemické konzervanty, barviva, vajíčka. A poslední dobou už i kuřecí maso.
Nevěřte informaci prodejců - Hypoalergenní granule, ale pečlivě si přečtěte složení na obalu.
U kapsiček a konzerv si všímejte označení S – například s hovězím. Protože s hovězím vůbec neznamená hovězí konzervu, ale trochu masa přidaného do čehokoliv. Je třeba také číst podrobné složení na obalu.