Autor Téma: Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?  (Přečteno 697 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Milada

  • Host
Já se přiznám, že to nemám ráda. Když na takovou narazím, příště se postavím do fronty k jiné pokladně. Myslím si, že když u nás Slováci žijí a pracují, měli by se aspoň snažit mluvit česky.

Reklama


Offline Ann

  • Člen*
  • Velmi aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 1395
  • Hodnocení: +70/-0
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #1 kdy: Duben 05, 2019, 12:18:23 odpoledne »
Mám stejný názor. Slováci i kdyby u nás žili 10 let, česky mluvit nechtějí.  ;)

Offline Airy

  • Velmi aktivní člen
  • *****
  • Příspěvků: 1865
  • Hodnocení: +35/-0
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #2 kdy: Duben 05, 2019, 03:49:11 odpoledne »
Stejně jako Rusové. Ti také melou jen po svém.  :D

ambito

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #3 kdy: Duben 05, 2019, 06:38:06 odpoledne »
Vy asi nevíte, jak to bylo v minulosti, kdy Čechoslováci utíkali na západ, kde dostali azyl pod podmínkou, že se musí naučit německý (a jiný) jazyk. Pro ně, i Němce to byla zpočátku veliká jazyková bariera, ale pokud chtěli zůstat, museli se podřídit... ale dnes, kdy k nám chodí z východu lidé se slovanským jazykem, máte k nim výhrady? Slovenský, Polský i ten Ruský jazyk je zvučný i líbivý a je jim rozumět. Kdyby za pokladnou seděl Američan, Němec, Ital... a hovořili rodným jazykem, líbilo by se vám to? Třeba: Eintausendvierhunderteinundfünfzig zwanzig, bitte!
A to píši jen o prodavačkách a další řemeslech. Odmítli byste také ošetření bolavého zubu od ukrajinského nebo slovenského zubního lékaře, když ti, co u nás vystudovali utíkají na Západ?

Petr

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #4 kdy: Duben 05, 2019, 06:54:38 odpoledne »
Já bych neodmítl ošetření jen proto, že je lékař Ukrajinec, nebo Slovák. Ale kdyby nemluvil česky, pak ano. Kdo chce u nás žít a pracovat, měl by se přizpůsobit. I ti Vietnamci se snaží jak mohou. Že Slovákům a Rusům rozumíme, rozhodně neznamená, že by se neměli učit česky. To ale ne. Mají takové povahy, učit rozumět se máme my jim. Oni ze svého neustoupí.

ambito

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #5 kdy: Duben 06, 2019, 08:20:00 dopoledne »
Citace: Petr  Duben 05, 2019, 06:54:38 odpoledne
Já bych neodmítl ošetření jen proto, že je lékař Ukrajinec, nebo Slovák. Ale kdyby nemluvil česky, pak ano. Kdo chce u nás žít a pracovat, měl by se přizpůsobit. I ti Vietnamci se snaží jak mohou. Že Slovákům a Rusům rozumíme, rozhodně neznamená, že by se neměli učit česky. To ale ne. Mají takové povahy, učit rozumět se máme my jim. Oni ze svého neustoupí.
Víš, co je zajímavé. že německý podnikatel, který založil u nás firmu, hledá německy hovořící zaměstnance? Neměl by se on přizpůsobit našemu jazyku? K  otázce: ti pokladní nemluví čistou mateřštinu, snaží se učit česky, vždyť tu jsou krátce a měli bychom to tolerovat a za druhé, pokud chce získat české občanství, musi složit zkoušku z jazyka českého.... a ti Vietnamci... ja nerozumět šeski.

Offline Ann

  • Člen*
  • Velmi aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 1395
  • Hodnocení: +70/-0
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #6 kdy: Duben 06, 2019, 08:36:08 dopoledne »
Ambito, nevím jak to je tam kde žiješ ty, ale u nás mluví Vietnamci slušně česky. I v čínských restauracích se mluví jen česky.
Ale v domku vedle nás bydlí Ukrajinci, celá rodinka mnoho let. Jinak než rusky nepromluví a to ani když ode mne něco potřebuje.
Když jsem byla ve Španělsku na dovolené, česky tam neuměl nikdo. Mluvilo se jen Španělsky a Anglicky. Mohla bych mluvit česky od rána do večera, jen by krčili rameny. Za to u nás rusákům rozumíme dobře. Proč jim ustupujeme? Zbabělost?

Darina

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #7 kdy: Duben 06, 2019, 09:31:29 dopoledne »
Mě to nevadí. Ale dělám, že jim nerozumím. Když se i každý Cikán může česky naučit, tak asi mají nízké IQ.  :D

ambito

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #8 kdy: Duben 06, 2019, 09:56:55 dopoledne »
Citace: Ann  Duben 06, 2019, 08:36:08 dopoledne
Ambito, nevím jak to je tam kde žiješ ty, ale u nás mluví Vietnamci slušně česky. I v čínských restauracích se mluví jen česky.
Ale v domku vedle nás bydlí Ukrajinci, celá rodinka mnoho let. Jinak než rusky nepromluví a to ani když ode mne něco potřebuje.
Když jsem byla ve Španělsku na dovolené, česky tam neuměl nikdo. Mluvilo se jen Španělsky a Anglicky. Mohla bych mluvit česky od rána do večera, jen by krčili rameny. Za to u nás rusákům rozumíme dobře. Proč jim ustupujeme? Zbabělost?
Když jsem byla ve Španělsku na dovolené, česky tam neuměl nikdo... a stěžovala sis, že neumí česky, když ty, jako cizinka si jim nerozuměla?

Offline Ann

  • Člen*
  • Velmi aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 1395
  • Hodnocení: +70/-0
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #9 kdy: Duben 06, 2019, 10:02:02 dopoledne »
Já se s nimi domluvila bez potíží.  :) Kdo se chce domluvit v cizí zemi, musí znát jejich jazyk.  :)

Tomáš

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #10 kdy: Duben 06, 2019, 10:08:24 dopoledne »
Já to neřeším. Ať si každý mluví jak chce.  ;)

Cloumal

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #11 kdy: Duben 06, 2019, 10:31:27 dopoledne »
A co Rey Koranteng?  ;)

ambito

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #12 kdy: Duben 06, 2019, 10:33:59 dopoledne »
Koranteng je rodilý Pražák, když má matku Češku.

Kapitán

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #13 kdy: Duben 06, 2019, 10:48:28 dopoledne »
Oni i nerodilí černoušci když studují na našich VŠ umí česky. Stačí chtít a jde to.  :)

ambito

  • Host
Re:Jak na vás působí, když pokladní v supermarketu mluví slovensky?
« Odpověď #14 kdy: Duben 06, 2019, 10:49:51 dopoledne »
Mireček...to je játro.  :D